У наше не дуже стабільне з точки зору економіки час все більш актуальною звучить питання, у що інвестувати вільні грошові кошти.

Одним з інструментів ефективного вкладення грошей прийнято вважати діаманти. І ось з яких причин.

Перш за все, це не поновлюваний природний ресурс. Вважається, що при сучасних темпах видобутку алмазів (з яких згодом і отримують діаманти) їх родовища вичерпаються приблизно через 20 років, тому в майбутньому вельми вірогідна ситуація перевищення попиту над діамантовим пропозицією. Крім того, в невеликому за розміром діамант може бути сконцентрована досить висока вартість. Крім того, ці дорогоцінні камені невибагливі з точки зору зберігання і транспортування, що, безумовно, є перевагою в разі непередбачених обставин і природних катаклізмів.

Однак, незважаючи на всі наведені вище аргументи, в діамантових інвестиціях є нюанси.

Кільце з діамантом класичної круглого ограновування вагою 1 карат.

Найбільшу інвестиційну привабливість представляють собою великі діаманти вагою понад 1 карата. Саме вони показують хорошу прибутковість. Однак помилково було б думати, що чим більше камінь, тим більший приріст вартості він здатний демонструвати. Діаманти в 5-10 карат - це, безумовно, унікальні екземпляри. Вони дійсно можуть показати досить високу прибутковість, але підходять, скоріше, для збереження грошей, ніж для їх примноження, оскільки попит на них набагато скромніше, ніж на «каратнікі». Це, перш за все пов'язано з їх важкодоступністю і високою ціною за карат.

Вага - це тільки одна з умов успішної діамантовою інвестиції. На вартість каменю також впливає колір, чистота і огранювання. Залежно від цих характеристик різниця в ціні може варіюватися в межах 20%. Вважається, що купувати має сенс тільки камені з кольором D, E, F і G, а чистота повинна бути не нижче VS2 (тільки з дуже маленькими включеннями). При цих параметрах колір діаманта не віддає в жовтизну, а включення не містять в собі графіт. Що ж стосується форми, то пальма першості з точки зору вартості тут належить традиційної для діаманта круглої огранювання. Якщо все її параметри чітко дотримані, гра світла на гранях дорогоцінного каменю буде максимальною.

Як правило, всю інформацію про характеристики діаманта можна знайти в сертифікаті, який є своєрідним паспортом виробу, що підтверджує його якість. Купувати дорогоцінний камінь, характеристики якого не підтверджені документально, вельми ризиковано. При цьому слід віддавати перевагу діамантам, які мають сертифікат провідних світових лабораторій (наприклад, GIA, HRD або EGL), які є визнаними фахівцями в області оцінки цих дорогоцінних каменів.

Сертифікат GIA. Фото: GIA

На жаль, ціни на діаманти також не завжди стабільні. Ціноутворення, перш за все, залежить від основних гравців ринку, які можуть скорочувати або, навпаки, збільшувати поставки сировини для підтримки балансу попиту і пропозиції.

І, нарешті, варто відзначити, що діаманти не підходять для короткострокових вкладень. У довгостроковій же перспективі прибутковість каменів із середніми характеристиками в більшості своїй цілком порівнянна із прибутковістю банківського депозиту. Тому найзначніші дивіденди, на які можна розраховувати, вкладаючи кошти в цей дорогоцінний камінь, - це ті неймовірні емоції, які відчуваєш при вигляді сліпучого діаманта на пальці. А це, погодьтеся, найкраща інвестиція.