Сапфір — дорогоцінний камінь, один із різновидів корунду.

Зазвичай мінерологи називають сапфірами темно сині корунди, хоча в природі також зустрічаються екземпляри фантазійного забарвлення: жовті сапфіри, помаранчеві, зелені, безбарвні, рожеві сапфіри, блакитні та інших кольорів вони мають одну і ту ж хімічну формулу, але відрізняються. Своїм насичено-синім кольором камінь зобов'язаний наявності сполук титану та заліза у молекулярній структурі.

Окремо варто згадати такий різновид дорогоцінного каменю як зірчастий сапфір. Незвичайні переливи світла на поверхні сапфірових кабошонів створюються завдяки оксидам титану, які відповідають за ефект астеризму. Зірчасті сапфіри досить рідкісні та високо цінуються.

Середня ціна за 1 карат синього огранованого сапфіру (при низькій якості та вазі не більше 1 карата) може бути до 60 доларів. Камінь вагою від 2 до 5 карат може коштувати до 900 доларів за карат. Однокаратне каміння гарної якості коштує до 700 доларів за карат. Сапфіри в один карат найкращої якості, так звані виняткові, коштують уже по 3-4 тисячі доларів.

МІСЦЕ НАРОДЖЕННЯ

Найбільш багаті сапфірові розсипи розташовані в Південно-Східній Азії (Тайланд, Бірма, Китай, В'єтнам), в Індії, Австралії та на території США. У Росії промисловий видобуток не ведеться через відсутність великих родовищ.

Найціннішими і найкрасивішими, визнаними еталоном, вважаються кашмірські сапфіри, що отримали свою назву від місця їх видобутку - Кашміру (спірна область, займана Індією і Пакистаном). Вони мають соковитий синьо-васильковий відтінок і не змінюють кольори залежно від освітлення, а за рахунок мікрокристалічних включень малопрозорі. У кашмірських сапфірах найбільш яскраво виражена структура мінералу, під певним кутом можна розглянути паралельні шари, що утворюють кристал.

НАТУРАЛЬНІ ТА СИНТЕТИЧНІ САПФІРИ

Вперше штучний сапфір був синтезований у США у середині ХХ століття і відтоді великомасштабне виробництво таких корундів ведеться у всьому світі. Головна відмінність штучного каміння — відсутність природних включень, що можна побачити лише під мікроскопом. Під ультрафіолетовою лампою синтетичний мінерал видає появу зеленого відтінку, тоді як натуральний камінь матиме білий відблиск.

На жаль, у готових ювелірних виробах відрізнити штучний сапфір від натурального зможе лише фахівець, тому щоб не придбати підробку, слід вимагати сертифікат на виріб.

МАГІЧНІ ТА ЛІКУВАЛЬНІ ВЛАСТИВОСТІ САПФІРУ

Сапфір вважається каменем небес і має потужну космічну енергію. Він завжди був символом мудрості, справедливості, чистоти та духовності. У багатьох культурах сапфір був головною окрасою храмів, його носили жерці та служителі культу, він сприяв єднанню людини та бога. Завдяки можливості пропускати через себе енергію та очищаючи її, сапфіри часто використовуються у процесі медитації. Це камінь із дуже сильною, але спокійною енергетикою. Сапфір утихомирює пристрасті, дає прокинутися силі розуму, зміцнює дух і волю. У сімейне життя синій корунд приносить вірність, мир і любов, захищає від зради, плітки та наклепу.

У давнину сапфірами інкрустували кубки, оскільки вважалося, що камінь може розпізнати отруту, змінивши свій колір, також його використовували як протиотруту. Літотерапевти рекомендують носити сапфіри при захворюваннях органів зору та дихання, порушеннях тиску та серцевих ритмів, безсонні. Також цей камінь може заспокоїти та допомогти людям, схильним до істериків та психозів.

КОМУ ПІДХОДИТЬ САПФІР

Сапфір дуже вдалий для людей творчих професій, їм він допоможе розкрити свій талант у повній мірі, знайти нові неординарні рішення. Цей камінь будить потяг до знань, покращує пам'ять та концентрацію, тому його варто носити при собі студентам та учням. Сапфір може стати талісманом для невпевнених у собі особистостей, їм він принесе успіх і додасть хоробрості.

З точки зору астрології сапфір підходить Водоліям— їм він принесе впевненість у собі і красномовство, допоможе завоювати симпатію та довіру оточуючих. Овнам камінь дозволить приборкати свою емоційність та запальність. Якщо Діва носитиме прикрасу із сапфіром, то їй стане легше налагоджувати стосунки з іншими, знаходити спільну мову. Близнюки, які володіють цим каменем, зможуть завести надійних друзів, а Скорпіони знайдуть гармонію із собою та навколишнім світом. Риби та Терези стануть більш вдумливими та проникливими, Левам же сапфір принесе душевний спокій та сприятиме ефективній роботі.

Ймовірно, особливу цінність сапфір несе для Рака з його допомогою цей знак зможе не тільки заспокоїти нервову систему, а й відчути всі цілющі властивості каменю: сапфір прискорить лікування хвороб серця і нирок.

Обережніше із сапфіром варто бути Тельцям, якщо представник цього знака не є надто відповідальною людиною і схильний до лінощів. Для Козерога сапфір категорично не підходить - камінь може відбирати сили і пригнічувати.

 

А ВИ ЗНАЛИ, ЩО…

Назва каменю "сапфір" за однією з версій походить від давньо-грецького sappheiros, що означає синій камінь, а за іншою - від давньо-індійського canipriya, що перекладається "улюблений Сатурном".

Найбільший у світі огранований синій сапфір носить ім'я «Блакитний гігант Сходу» та важить 466 карат. Сапфір був знайдений у Шрі-Ланці у 1907 році.

Сапфіри, які використовують для виготовлення особливо міцних захисних покриттів, сапфірового скла, у тому числі для екранів мобільних телефонів та годинників, називаються лейкосапфірами та є синтетичними.