Топаз чистої води

Безбарвний огранований топаз легко сплутати з діамантом. Так сталося і зі знаменитим алмазом Браганца, вінчає корону правителя Португалії. Камінь вагою в 1680 карат довгий час вважали найбільшим в світі діамантом.

Відновити справедливість вдалося англійському придворному геммологи Мозе. Засумнівавшись в достовірності каменя, Мозе попросив поставити корону на світло і став пускати поруч з каменем пушинки, які незмінно притягувалися до кристалу. Придворні ахнули, а задоволений собою геммолог сказав: «Джентльмени, це топаз!»

Термічна обробка

Перші відомості про термічній обробці топазів ставляться до 1 тис. До н.е.! У Греції для посилення кольору каменю його кип'ятили в оливковій олії і, загортаючи в виноградне листя, обпалювали в глині. Так отримували топази відтінку, відомого нам як Swiss Blue Topaz. Уральські рудокопи використовували інший спосіб поліпшення кольору і запікали камені в тесті.

Поліхромний топаз

Найрідкіснішою різновидом топазів вважаються кристали, що з'єднують в собі відразу кілька відтінків. Унікальний зразок полихромного топазу був знайдений в 1970 році на Волині (Україна). Це родовище не має рівних за красою, якості та розміру здобутих там кристалів, багато з яких прикрашають колекції світових музеїв.

Топази в літературі

Саме поетичне опис відтінків топазу дав Оскар Уайльд в п'єсі «Саломея»: «Є топази жовті, як очі тигрів, і рожеві, як очі лісового голуба, і зелені, як очі кішок». А ось в російській літературі це камінь оспівував поет Срібного століття М. А. Кузмін. «Топазовая місяць» в його віршах була уособленням примарною оманливої любові.

Статистика RUVAS

Традиційно топаз вважається одним з найбільш затребуваних ювелірних каменів. Прикраси з цим мінералом вибирають тисячі жінок по всьому світу. Щорічно бренд RUVAS випускає понад 2000 золотих і більше 10 000 срібних виробів з топазами. Найпопулярнішими серед покупців є прикраси з блакитними камінням відтінку Sky Blue Topaz

Символ штату

У кожного американського штату є свої талісмани, аж до соусів і національних страв. З 1969 року техаський блакитний топаз є офіційним символом штату Техас. Вибір самоцвіту невипадковий. Американці вважають топаз каменем оптимістів, тому він цілком підходить на роль талісмана штату, девіз якого - «Дружба».

Улюбленець Імператора

Великий блакитний топаз вагою в 300 грамів був подарований Олександрові I уральським священиком Старцевим. Відомо, що Імператор дуже дорожив цим каменем і дбайливо зберігав як одну з реліквій.

Всі кольори веселки

У давнину існувало стійке оману про те, що все жовті камені - це топази, а все топази виключно жовтого кольору. Насправді жодне з цих тверджень не вірно. Топази бувають всіх кольорів веселки, за винятком чорного. При цьому камінь може змінювати відтінок і інтенсивність тону при обробці.

Топаз в Казанської шапці

Шапка була виготовлена в 1553 році на честь підкорення Казані і прийняття Іваном Грозним титулу царя казанського. За однією з версій, її створили ювеліри підкореного ханства. Виконана в яскравому східному стилі, вона символізувала владу російського царя над Казанню. Вінчає знамениту шапку яскраво-жовтий топаз, закріплений між двома перлинами.

Мінлива мода

У XVIII столітті топази були не надто популярні. Найбільшу цінність камені придбали в XIX столітті, коли знаменитий французький ювелір Маурі виготовив маленький кулон з топазом в формі серця і назвав його «серце Манон Леско». Прикраса буквально звело з розуму всіх парижан. Його носили на бархотке, закріплювали в сережки, браслети. Поступово французька мода на топази захопила і Петербург.