Замбійські смарагди продовжують відвойовувати собі серйозну нішу в ювелірному світі, і ми пропонуємо дізнатися більше про цих прекрасних коштовних каменях.

Якщо історія колумбійських смарагдів починається ще задовго до того, як в Південну Америку прибули іспанські конкістадори і стали торгувати камінням з індійською Імперією Великих Моголів, то замбійські смарагди куди молодше: відкрили їх лише в 20-і роки минулого століття, а повномасштабна видобуток і зовсім почалася тільки в 70-е. Сьогодні вона триває під впевненим керівництвом компанії Gemfields, в 2008 році придбав собі Кагем - найбільше смарагдове родовище в світі.

Колье Seven Wonders от Bulgari с семью огромными колумбийскими изумрудами, 1961 год

Браслет David Morris с брилиантами и колумбийскими изумрудами

Якщо не надто заглиблюватися в геологію, то цей дорогоцінний камінь належить до берилові групі, а свій атласний насичено-зелений колір отримав завдяки домішкам хрому і ванадію. Африканські смарагди злегка відрізняються саме через іншого хімічного складу: в них менше ванадію, і в той же час присутній ще і залізо, що додає їм блакитний відтінок. Хром надає смарагдам їх характерне сяйво, і порушує строгий порядок в кристалічній решітці витонченими включеннями, званими французьким словом «жарден», тобто «сад». Ці включення особливо помітні в колумбійських смарагдах, в замбійських - їх менше.

Природа сповнена нерозгаданий таємниць, і ось що дивно тут: на території сучасної Колумбії смарагди утворилися в оточенні абсолютно інших порід, ніж в Замбії. Як зазначає американський експерт Рональд Рінгсруд: «Роками геологи не могли зрозуміти, як утворилися смарагди». Але зараз ми знаємо, що на відміну від більшості інших дорогоцінних каменів, смарагди народжуються тільки тоді, коли входять в зіткнення два різних види гірських порід.

 

Уникальные ювелирные часы Piccadilly Princess Royal Emerald Green от Backes & Strauss усыпаны 245 замбийскими изумрудами (2 271 275 долларов)

За запевненням Gemfields, африканські смарагди з'явилися, коли метаморфічна гірська порода (тобто колись осадова або магматическая, але зазнала суттєвих змін) віком в мільярд років увійшла в зіткнення з гранітом віком близько мільйона років. Колумбійські ж смарагди народжувалися в осадових породах при охолодженні гідротермальних рідин, тобто завдяки гігантським стрибків температури і тиску.

Кращі смарагди в світі в основному видобуваються на шахтах Мусо і Чівор - серед густих лісів в горах на північ від Боготи, в Колумбії. Це найстаріші смарагдові копальні, а якість мінералу в них таке, що «фахівці в змозі визначити за структурою каменю, в який саме шахті він був видобутий, навіть незважаючи на те, що колірні характеристики [каменів] Чівор, Ла Піти і Мусо дуже схожі» , - пояснює Рінгсруд.

Смарагди в цілому зустрічаються в двадцять разів рідше, ніж алмази, проте не менш відомі й улюблені в усьому світі. А що стосується популярності дорогоцінних вихідців з Африки, сьогодні прикраси з замбійських смарагдами в колекціях Bulgari, Louis Vuitton, Fabergé і David Morris можна бачити майже настільки ж часто, як і з колумбійськими.