Чудовий цейлонський сапфір майже 100 років тому став подарунком мільйонера Харрісона Вільямса своєї коханої дружини.

У 1926 році, Харрісон Вільямс, американський магнат 53-х років від роду, одружився на Моне Буш, розлученою і на 24 роки молодшою ​​за нього, - і на цілий рік відплив разом з нею в кругосвітню весільну подорож на борту власної 76-метрової яхти. Під час стоянки на Цейлоні найбагатша людина Америки подарував своїй нареченій милу «дрібничку» василькового кольору.

Нині огранений «кушон» камінь вагою в 98,57 карата, що став згодом відомим як сапфір «Бісмарк», є одним з прекрасних зразків дорогоцінного корунду. Відвідувачі залу самоцвітів в Національному музеї природної історії у Вашингтоні можуть споглядати кольє з цим каменем на почесному місці між двох інших знаменитих виробів з сапфірами: сапфирово-діамантовим намистом Холл і сапфіром Логан.

Спочатку, в 1927 році, при виготовленні кольє, майстри будинку Cartier вставили камінь горизонтально. Але коли в 1959 році Мона віддала кольє на переробку, сапфір був переставлений вертикально. Крім центрального Бісмарка ювелірний виріб прикрашено вісьмома прямокутними блакитними сапфірами, а також 312 діамантами багетной і класичної круглої огранювання.

Геммологи впевнені, що спочатку чудовий синій камінь був куди важче своїх нинішніх 98 карат. Найімовірніше, ювеліри Cartier переогранили його, щоб домогтися найкращої прозорості та гри світла. Адже відомо, що цейлонський огранщики зазвичай намагалися зберегти камінню максимум ваги, навіть нехтуючи ідеальними пропорціями.

Вкладаючи капітали в комунальне господарство, Вільямс розбагатів, яка оцінювалася в 680 мільйонів доларів (9,6 мільярда доларів за сучасними мірками) і принесло йому титул найбагатшої людини в Америці. Але після біржового краху 1929 року, що ознаменував початок Великої депресії, його статки зменшилися до якихось п'яти мільйонів.

Однак подружжя Вільямс продовжила жити на широку ногу, і в 1933 році Мона була першою серед американок удостоєна звання «Найбільш ошатною жінки в світі».

Харрісон Вільямс помер в 1953 році, і два роки по тому Мона знову вийшла заміж - на цей раз за німецького графа Едуарда фон Бісмарка, і з цього моменту стала відома в світі як графиня Мона фон Бісмарк. У 1967 році сімдесятилітня графиня передала своє улюблене кольє в дар Смітсонівському інституту. Померла Мона в 1983-му на 87-му році життя.

Протягом століть, найякісніші і барвисті сапфіри ювелірних сортів добувалися на Цейлоні (Шрі-Ланці), в Бірмі (М'янмі) і в Кашмірі (в Індії). Як повідомляє Смітсонівський інститут, цейлонський сапфіри як правило мають колір від блакитного до помірно-синього.

Все сапфіри є різновидами мінералу, званого корундом і представляє собою кристалічний оксид алюмінію. Сам по собі чистий корунд безбарвний, а все чарування починається тоді, коли в структуру мінералу природним шляхом проникають домішки. Так, сині сапфіри виходять, коли атоми алюмінію в кристалічній решітці заміщуються атомами титану або заліза. Твердість корунду становить дев'ять за шкалою Мооса, що поступається лише алмазу.

Крім синього, сапфіри бувають самих різних кольорів, включаючи рожевий, ліловий, зелений, помаранчевий і жовтий. Червона різновид корунду зветься рубіном.